2014-01-12 Cross DM Sorø

Sorø BC af holdte Cross DM på en ca 2,5 km lang bane med start og mål ved sportshalen hvor af meget af ruten var lagt ned omkring søerne.
Grundet en del regn særligt om lørdagen var ruten noget mudderet og fedt over det meste, dog kørbar over langt det meste, ellers bød ruten på flere stigninger og nedkørsler, samt græs bane ræs.
Vejret viste sig denne dag for sin mere tørre men blæsende og kølige siden, dog uden frost.

Hos dammerne blev det som forventet sejer til den altid brølstærke Annika Langvad mens den forsvarende mester fra 2013 Margriet Kloppenburg blev nr 2

Hos Herene var lagt op til en duel mellem den tidligere mange dobbelte danske mester Joachim Parbo, den forsvarende mester fra 2013 Kenneth Hansen og den unge frem af stormende Jonas Pedersen der især er kendt fra MTB, men de sener år har haft stadig mere fokus på cykelcross sporten og hvor det til sidst var Jonas Pedersen der tak det længste strå og kunne køre i mål i sikker stil.

Herre Elite

1 Jonas Pedersen Hmtbk 1:03:00

2 Kenneth Hansen. Haderslev / cannondale-challenge 1:03:28

3 Joachim Parbo. Challenge tires / Hammel ck 1:09:14

4 Dennis Herforth Jensen. Team designa køkken knudsgaard 1:03:11

5 Morten Laustsen. Dmk 1:04:49

6 Martin Larsen. Team webike – dmk 1:05:13

7 Sebastian Juul. Team abc elite 1:06:26

8 Nikolaj Rud Østergaard. Skive cykleklub 1:06:41

9 Niels Rasmussen. Team webike – dmk 1:06:45

10 Andreas Rasmussen. Dmk 1:06:48

 

Dame

1 Annika Langvad – Specialized Racing 00:41:02

2 Margriet Kloppenburg – Team Bergamont Bicycles by BMC group 00:43:34

3 Cathrine Grage -Sydkysten Cycling 00:48:26

4 Anna Madsen – Grenaa Cykle Club 00:49:55

 

Herre Junior
1 Simon Andreassen – Team Webike – DMK 00:44:49

2 Tobias Mørch Kongstad – CEC Amager Junior 00:47:17

3 Anders Bregnhøj – Team Webike – DMK 00:47:35

4 Jonas Lindberg – Gl.rye Mtb 00:47:40

5 Lucas Mikkelsen – DMK 00:51:02

6 Niklas Larsen – Team Python Pro 00:51:36

7 Daniel Bonde Nielsen – ÅMK 00:51:37

8 Andreas Stokbro – CEC Amager Junior 00:52:16

9 Magnus Bak Klaris – CEC Amager Junior 00:52:35

10 Søren Siggaard – Giordana Isaac Cycle Herning 00:53:00

11 Thor Mørup Prødel – CK Fix 00:55:57

12 Rasmus W.N. Gøtke – Riwal Cycling, Climasell junior 00:56:56

1 omgang efter

13 Rasmus Nejrup – Roskilde Cykle Ring 00:53:44

14 Casper Ingeberg – Odder CK 00:53:51

U11

1 William Friis Gulaker – CK Kronborg 00:35:31

1 omgang efter

2 Jens Bak Bjerregaard – Odder CK 00:27:13

 

U13

1 Tobias Lund Andresen – CK Fix 00:23:01

2 Rasmus Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:26:09

3 Gustav Wang – CK Fix 00:38:21

 

U15

1 Lucas Wulff Andersen – Odder CK 00:31:29

2 Mads Klinke – Roskilde Cykle Ring 00:32:07

3 Ludvig Anton Wacker – Roskilde Cykle Ring 00:32:24

4 Joshua Amos Gudnitz – CK Kronborg 00:33:00

5 Jacob Lunding Smith – HMTBK 00:36:58

6 Nicolay Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:38:12

7 Tobias Stieler – CK Kronborg 00:40:33

8 Mads Bak Bjerregaard – Odder CK 00:41:35

 

U16 piger

1 Ella Donsmark – HMTBK 00:28:31

 

U17

1 Anthon Charmig – Odder CK 00:35:58

2 Andreas Lund Andresen – CK Fix 00:37:29

3 Christian Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:37:30

4 Carl Sørensen – CK Kronborg 00:43:40

5 Luca Ryberg Lonardi – Team Cycling Ringsted 00:44:09

6 Adam Toftemark – Roskilde Cykle Ring 00:44:57

7 August Bystrup Johansen – Aalborg Cykle-Ring 00:45:46

8 Jeppe Hanssing – AmagerCR 00:48:00

9 Peter Haslund – Næstved BC 00:48:44

 

Veteran

1 Henrik Andersen – HMTBK 00:45:50

2 Thomas Nørup – Team Novo Nordisk 00:47:46

3 Kenneth Lund Hansen – CK Fix 00:48:13

4 Morten Christensen – Sorø BC 00:49:25

5 Anders Bro Bystrup – Aalborg Cykle-Ring 00:49:43

6 Tomas Louis Millung – CK Kronborg 00:50:01

7 Peter Faldt Jensen – Fredericia CC 00:50:25

8 Jesper Thomsen – CK Kronborg 00:50:37

9 Lars Storgaard – Varde Cykelklub 00:51:37

10 Kristian Israelsen Olsen – ABC 00:52:05

11 Søren Lind Wenck – Specialized Workforce 00:52:34

12 Lars Therp – JC Cykelklub 00:52:46

13 Ulrik Andreassen – DMK 00:53:20

14 Kurt Sørensen – Fredericia CC 00:54:52

15 Karsten Andresen – CK Fix 00:55:15

16 Stig Andersen – Sorø BC 00:55:25

17 Karsten Olsen – Fredericia CC 00:56:13

18 Michael Petersen – Cykling Odense 00:56:54

19 Ole Egeblad – HMTBK 00:56:57

20 Jesper Bødker Buchtrup – Team Cycling Ringsted 00:57:26

21 Jakob Grønnebæk Rhode – CK Aarhus 00:57:28

 

Gallery

<< First   < Back    
<< First < Back