2020-08-23 DM Landevej. Middelfart.

Løbs beskrivelse under Fotos.

Billeder på Facebook

Herre Junior

Kvinderne

Herre Elite

 

Videor

Herre Junior

Kvinderne

Herre Elite

 

 

Efter mange overvejelser og problemer for arrangørerne på grund af coronaen blev DM 2020 flyttet fra Give til Middelfart hvor Cykling Odense i form af Fyn rundt organisation overtog dette års DM.
Desværre var dagen præget af en del byer af varierende længde og intensitet, særligt under juniornes løb regnede det til tider temmelig kraftig, men kvinderne og herre elite blev på ingen måde skånet, samtidig var alt præget af covid19, med de restriktioner det medførte. Den folkefest der virkelig kunne have været og som rytterne fortjent var ganske enkelt minimal grundet vejret og Covid19, når det er sagt så var der tilskuere rundt omkring, både lokale og folk der kun kom for at se løbet. 

Ruten.

Det blev et DM på en blandet rute i selve Middelfart og med en længde på 11,7 km, den forholdsvise korte rute, meget bynær, var med til det hele blev en meget publikumsvenligt der kunne give lidt minder om kriterium eller gadeløb. Ruten var nærmest et vreden 8 tal, med to sløjfer, et par seriøse stigninger i hver sin ende af ruten, på papirer bestemt et spændende indslag med kort rute, forholdsvis mange omgange, i bynære områder og noget man bestemt godt kunne overveje en anden gang, både Middelfart og bynært.

Fra målet på Havnegade ud for Middelfart Sparekasse gik ruten bag om Middelfart Rådhus / Borgerservice via Hans Bangsvej, til venstre af Østergade og Gl banegårdsvej, vidder af Strandvejen, til højre af skovsvinget hvor den første af rutens to store bakker ventede, herefter ned af Jyllands vej, til højre af odense vej, til venstre i krydset hvor Odensevej bliver til Østergade, og hvor Gl. banegårdsvej bliver til Viaduktvej, på vej ud på rutens første sløjfe så og sige kommer rytterne fra Østergade ind i krydset og svinger til venstre af Gl banegade mens de anden gang kommer den modsatte vej fra via Odensevej og drejer til venstre af Viaduktvej, og med afspærring på skrå af krydset sådan krydset var delt over, Via Viaduktvej gik det under jernbanen første gang og ned til Brovejen hvor der igen drejes til højre og derefter ud langs togbanen, ud mod den gamle lillebælts bro, hvor der igen drejes til højre af Slengeriksvej under togbanen for anden gang, til venstre Indevejen og forbi Dyrehaven i Kongebroskoven, Comwell Kongebrogaarden
Grimmermosehuset og Kongebro Havn hvor Middelfart Roklub har hjemme, hvor efter rutens anden store stigning starter op af Kongebrovej med slut på toppen hvor Kongebrovej og Slengeriksvej mødes ud for Mindesten for Carl C.V.Slengerik, herefter videre ind til middelfart by igen af Kongebrovej forbi Clay Keramikmuseum Danmark, til venstre af A C Hansens Alle gennem rundkørslen og til venstre af Vesterløkke Alle der bliver til Behrendtsvej, for enden drejes der til venstre af Hessgade ned til havneområdet via Grønnegade og Torvet hvor der drejes omkring Guldkronen og ud på havnegade og tilbage til målet/opløbet ud for Middelfart Sparekasse.
Den reelle start for de to eliteklasser var dog flyttet til Telefon Vænget hvor rytterne forud for hver start blev samlet og sendt af sted, dette var for at undgå for store forsamlinger i målområdet i forhold til koronaen, hvor efter rytterne kørte ind på ruten via odensevej. 

Herre junior.

Herre Junior skulde køre 9 omgange på den 11,2 km lange rute, i alt 105,3 km, med start kl 07:30 var der en masse unge fyre der skulle meget tidligt op, der var tilmeldt 90 mand, mens kun 38 gennemførte, 6 tilmeldte stillede slet ikke op eller udgik før første mål passage.
Det blev et løb præget af regnen og af der ikke blev givet ved dørene. det var fuld skrue som altid ved juniorerne fra starten, desværre kom der virkelig meget regn under deres løb hvilket givet har sat sit præg på både løbet og antallet af gennemførte rytter.

Resultat Herre Junior / U19.

  1. Tobias lund Andresen – Team NPV – Carl Ras Roskilde Jun
  2. Gustav Wang – Team ABC Junior
  3. Emil Schandorff Iwersen – ABC
  4. Nikolaj Mengel – Team ABC Junior
  5. Adam Holm Jørgensen – Team ABC Junior
  6. Simon Dalby – Team Mascot WorkWear
  7. Pelle Køster Mikkelsen – Team Audi CEC
  8. Oliver B. Søndergaard – Team Mascot WorkWear
  9. Tobias Aagaard Hansen – Team Fri BikeShop – Zealand Cyc.
  10. Rasmus Søjberg Pedersen – Give Cykelklub

Dame elite:

I dame klassen hvor Dame elite og Dame junior/U19P kørte sammen i samme felt var der start kl 10.30 hvor de ligesom herre junior skulde køre 9 omgange på den 11,2 km lange rute, i alt 105,3 km.
Damernes klasse var med fuld TV2 dækning helle løbet igen med Michelle Lauge Quaade som medkommentator.
Der var 45 tilmeldte i de to dame klasser, 22 udgik af forskellige årsager.

8 rytter der til hverdag køre på kvindernes protour.

Løbet blev lige som Juniornes ramt af en del regn undervejs, men samtidig havde en af storfavoritterne Amalie Dideriksen en defekt på anden omgang hvilket vist kostede hende 30 sek, og så var feltet væk, der efter fik hun kørt sig op til hovedfeltet og herefter forsøgte hun at køre op til frontgruppen alene, men de havde ikke interesse i at lade hende komme op samtidig havde de selv travlt med at køre hinanden træt, om Amalie havde vundet uden defekt er altid svært at vurdere, men det øvrige felt ventede på ingen måder på hende, så i stedet for var hun med til at præge løbet ved det fik de andre til at køre som død og h… 

Trine Schmidt – ILLI-BIKES Cycling Team blev også ramt af en punktering på en af de efterfølgende omgange og blev herved også sat fra frontgruppen.

Dette var et regnfuldt løb der virkelig blev kørt fra front og hvor der ikke blev ventet på nogen.

Cecilie Uttrup Ludwig udtalte efter løbet at hun var træt af ruten ikke var længere og der ikke var nok stigninger.

Omvendt syndes spurtstærke Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen at det var en god rute. 

  1. Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen – EQUIPE PAULE KA
  2. Julie leth – CERATIZIT – WNT PRO CYCLING TEA.
  3. Cecilie Uttrup Ludwig – FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTURO.
  4. Marita Jensen – Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
  5. Birgitte ANDERSEN – Cykle Klubben Aarhus
  6. Pernille MATHIESEN – TEAM SUNWEB
  7. Trine Andersen – Holstebro Cycleclub af 1960
  8. Amalie Dideriksen – BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM
  9. Trine Schmidt – ILLI-BIKES Cycling Team
  10. Maja Winther Brandt – Team OCC
  11. Trine Holmsgaard – Starcasino Team
  12. Amalie Winther Olsen – Cykling Odense
  13. Karoline Hemmsen – Cykling Odense
  14. Christina MALLING SIGGAARD – LOTTO SOUDAL LADIES
  15. Amanda Guldbæk Hansen – Roskilde Cykle Ring
  16. Fie OSTERBY – Girona Club Esportiu Bike
  17. Viktoria SMIDTH KNUDSEN – Amager CR

Dame junior.

  1. Victoria Lund – Køge Cykel Ring
  2. Maria Bertelsen – Team RYTGER powered by CYKELTØJ.
  3. Klara Sofie SKOVGÅRD HANSEN – Dansk Mountainbike Klub
  4. Solbjørk Minke Anderson – Amager Cykle Ring
  5. Julie Uhre -Give Cykelklub

Ej fuldførende
Laura Auerbach-Lind – Team Øresund Young Ladies
Clara Westergaard – Middelfart Cykel Club
Mille Troelsen – Herning Cykle Klub
Emma Schmidt Danielsen – Slagelse Cykle Ring
Ida Mechlenborg Krum – Cykling Odense

 

Herre Elite.
Herre elite hade start kl 13:30 hvor der vente 17 omgange af den 11,7 km lange rute, i alt 198,9 km, og heller ikke herre elite blev snydt for regn byerne i herre elite var der 264 rytter tilmeldt, mens kun 78 gennemførte, 10 rytter gennemførte ikke første runde.

  1. Kasper Asgreen – DECEUNINCK – QUICK – STEP
  2. Andreas Lorentz Kron – RIWAL SECURITAS CYCLING TEAM
  3. Michael Mørkøv – DECEUNINCK – QUICK – STEP
  4. Mads Pedersen – TREK – SEGAFREDO
  5. Asbjørn KRAGH ANDERSEN – TEAM SUNWEB
  6. Jesper Hansen – COFIDIS
  7. Christian Ingeman Lindquist – Team Synch – Giant
  8. Emil Nygaard Vinjebo – RIWAL SECURITAS CYCLING TEAM
  9. Rasmus Bøgh Wallin – Team Synch – Giant
  10. Mads Baadgaard Rahbek – BHS – PL Beton Bornholm
  11. Mikkel Frølich Honoré – DECEUNINCK – QUICK – STEP
  12. Mads Andersen – Team Herning CK Elite
  13. Nils Lau Nyborg Broge – Team AURA – JSdk
  14. Christoffer Lisson – RIWAL SECURITAS CYCLING TEAM
  15. Anthon Charmig – Team coloQuick
  16. Alexander KAMP – TREK – SEGAFREDO
  17. Louis Bendixen – Team Coop
  18. Magnus Bak Klaris – Team Synch – Giant
  19. Lasse Norman Hansen – ALPECIN – FENIX
  20. Jonas Vingegaard – JUMBO – VISMA
  21. Jacob HINDSGAUL MADSEN – UNO – X PRO CYCLING TEAM
  22. Frederik Muff – BHS – PL Beton Bornholm
  23. Mattias SKJELMOSE JENSEN – LEOPARD PRO CYCLING
  24. Aksel BECH SKOT-HANSEN – Team coloQuick
  25. Mathias Norsgaard Jørgensen – MOVISTAR TEAM
  26. Martin Toft Madsen – BHS – PL Beton Bornholm
  27. Julius Johansen – UNO – X PRO CYCLING TEAM
  28. Rasmus Byriel Iversen – LOTTO SOUDAL
  29. Niklas Eg – TREK – SEGAFREDO

DNF
Michael Carbel SVENDGAARD – NTT PRO CYCLING
Rasmus Christian Quaade – RIWAL SECURITAS CYCLING TEAM
Ludvig Anton Wacker – Development Team Sunweb
Sebastian FINI CARSTENSEN – CST PostNL Bafang MTB Racing Team

Mathias Norsgaard Jørgensen – MOVISTAR TEAM har udtalt til andet medie at niveauet var som et hvilket som helst internationalt løb og ser vi på resultatlisten ser vi både hos herrerne og damerne forholdsvis mange pro rytter i forhold til danmarks størrelse, men vi ser også på de forskellige videoer og fotos rundt omkring på nettet samt resultaterne at det ikke var en lukkede fest for pro rytterne, de rytter der primært køre her hjemme byder virkelig de rytter der køre internationalt op til bal og vil have deres bid af kagen, virkelig spændende udvikling, og følger vi med i de internationale løb ser vi også at de danske rytter ikke bare er fyld men i mange tilfælde direkte med til at skabe løbende og vinder løb også ind imellem, så på alle måder et meget vådt men spænde DM 2020 med cykelløb på virkelig højt niveau.

Herfra er det håbet at man vil se tilbage på dette DM som en forsmag på noget der skal prøves igen, måske større, ruten, det bynære, det med ruten er to sløjfer med knudepunktet forholdsvis tæt på mål, der gør det relativ let for tilskuere/pressen at kunne omkring uden at gå glip af for meget eller skal skyndes sig for meget.

Geografisk er det jo heller ikke tosset, ca midt i landet, ikke for langt fra Tyskland, Europa, heller ikke for langt fra Sverige, eller Norge, både motorvej og tog noget nær lige til døren.

Hvorfor ikke gå efter DM igen? hvorfor ikke Nordiske mesterskaber eller EM ? personligt kunne jeg godt forestille mig et spænde VM.

Med forholdsvis kort afstand til Odense, Vejle, Middelfart, Kolding med mere, både via motorvejen og tog så er der bestemt noget potentiale og muligheder. 

 

Martin Bæk – mbaek.dk