2014-01-12 Cross DM Sorø

Sorø BC af holdte Cross DM på en ca 2,5 km lang bane med start og mål ved sportshalen hvor af meget af ruten var lagt ned omkring søerne.
Grundet en del regn særligt om lørdagen var ruten noget mudderet og fedt over det meste, dog kørbar over langt det meste, ellers bød ruten på flere stigninger og nedkørsler, samt græs bane ræs.
Vejret viste sig denne dag for sin mere tørre men blæsende og kølige siden, dog uden frost.

Hos dammerne blev det som forventet sejer til den altid brølstærke Annika Langvad mens den forsvarende mester fra 2013 Margriet Kloppenburg blev nr 2

Hos Herene var lagt op til en duel mellem den tidligere mange dobbelte danske mester Joachim Parbo, den forsvarende mester fra 2013 Kenneth Hansen og den unge frem af stormende Jonas Pedersen der især er kendt fra MTB, men de sener år har haft stadig mere fokus på cykelcross sporten og hvor det til sidst var Jonas Pedersen der tak det længste strå og kunne køre i mål i sikker stil.

Herre Elite

1 Jonas Pedersen Hmtbk 1:03:00

2 Kenneth Hansen. Haderslev / cannondale-challenge 1:03:28

3 Joachim Parbo. Challenge tires / Hammel ck 1:09:14

4 Dennis Herforth Jensen. Team designa køkken knudsgaard 1:03:11

5 Morten Laustsen. Dmk 1:04:49

6 Martin Larsen. Team webike – dmk 1:05:13

7 Sebastian Juul. Team abc elite 1:06:26

8 Nikolaj Rud Østergaard. Skive cykleklub 1:06:41

9 Niels Rasmussen. Team webike – dmk 1:06:45

10 Andreas Rasmussen. Dmk 1:06:48

 

Dame

1 Annika Langvad – Specialized Racing 00:41:02

2 Margriet Kloppenburg – Team Bergamont Bicycles by BMC group 00:43:34

3 Cathrine Grage -Sydkysten Cycling 00:48:26

4 Anna Madsen – Grenaa Cykle Club 00:49:55

 

Herre Junior
1 Simon Andreassen – Team Webike – DMK 00:44:49

2 Tobias Mørch Kongstad – CEC Amager Junior 00:47:17

3 Anders Bregnhøj – Team Webike – DMK 00:47:35

4 Jonas Lindberg – Gl.rye Mtb 00:47:40

5 Lucas Mikkelsen – DMK 00:51:02

6 Niklas Larsen – Team Python Pro 00:51:36

7 Daniel Bonde Nielsen – ÅMK 00:51:37

8 Andreas Stokbro – CEC Amager Junior 00:52:16

9 Magnus Bak Klaris – CEC Amager Junior 00:52:35

10 Søren Siggaard – Giordana Isaac Cycle Herning 00:53:00

11 Thor Mørup Prødel – CK Fix 00:55:57

12 Rasmus W.N. Gøtke – Riwal Cycling, Climasell junior 00:56:56

1 omgang efter

13 Rasmus Nejrup – Roskilde Cykle Ring 00:53:44

14 Casper Ingeberg – Odder CK 00:53:51

U11

1 William Friis Gulaker – CK Kronborg 00:35:31

1 omgang efter

2 Jens Bak Bjerregaard – Odder CK 00:27:13

 

U13

1 Tobias Lund Andresen – CK Fix 00:23:01

2 Rasmus Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:26:09

3 Gustav Wang – CK Fix 00:38:21

 

U15

1 Lucas Wulff Andersen – Odder CK 00:31:29

2 Mads Klinke – Roskilde Cykle Ring 00:32:07

3 Ludvig Anton Wacker – Roskilde Cykle Ring 00:32:24

4 Joshua Amos Gudnitz – CK Kronborg 00:33:00

5 Jacob Lunding Smith – HMTBK 00:36:58

6 Nicolay Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:38:12

7 Tobias Stieler – CK Kronborg 00:40:33

8 Mads Bak Bjerregaard – Odder CK 00:41:35

 

U16 piger

1 Ella Donsmark – HMTBK 00:28:31

 

U17

1 Anthon Charmig – Odder CK 00:35:58

2 Andreas Lund Andresen – CK Fix 00:37:29

3 Christian Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:37:30

4 Carl Sørensen – CK Kronborg 00:43:40

5 Luca Ryberg Lonardi – Team Cycling Ringsted 00:44:09

6 Adam Toftemark – Roskilde Cykle Ring 00:44:57

7 August Bystrup Johansen – Aalborg Cykle-Ring 00:45:46

8 Jeppe Hanssing – AmagerCR 00:48:00

9 Peter Haslund – Næstved BC 00:48:44

 

Veteran

1 Henrik Andersen – HMTBK 00:45:50

2 Thomas Nørup – Team Novo Nordisk 00:47:46

3 Kenneth Lund Hansen – CK Fix 00:48:13

4 Morten Christensen – Sorø BC 00:49:25

5 Anders Bro Bystrup – Aalborg Cykle-Ring 00:49:43

6 Tomas Louis Millung – CK Kronborg 00:50:01

7 Peter Faldt Jensen – Fredericia CC 00:50:25

8 Jesper Thomsen – CK Kronborg 00:50:37

9 Lars Storgaard – Varde Cykelklub 00:51:37

10 Kristian Israelsen Olsen – ABC 00:52:05

11 Søren Lind Wenck – Specialized Workforce 00:52:34

12 Lars Therp – JC Cykelklub 00:52:46

13 Ulrik Andreassen – DMK 00:53:20

14 Kurt Sørensen – Fredericia CC 00:54:52

15 Karsten Andresen – CK Fix 00:55:15

16 Stig Andersen – Sorø BC 00:55:25

17 Karsten Olsen – Fredericia CC 00:56:13

18 Michael Petersen – Cykling Odense 00:56:54

19 Ole Egeblad – HMTBK 00:56:57

20 Jesper Bødker Buchtrup – Team Cycling Ringsted 00:57:26

21 Jakob Grønnebæk Rhode – CK Aarhus 00:57:28

 

Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >> 


2014-01-05 Rask cykler Cross Aarhus

Dagens cykel Cross løb, anceret af ÅMK – Aarhus mountainbike klub, bød på en bane på og omkring Aarhus cykelbane, til dagens løb var der genfundet en for langtid glemt låge og trappe mellem parkeringspladsen bag cykelbanen og selve banen hvilket gav nye og gode muligheder. Ruten var lavet sådan at publikum kunne se rigtig meget af ruten, og kun en meget begrænset del var skjult.

Der blev startet i det fjerneste hjørne, tættest på atletikon hvor efter der kørtes bag om ryttergården over til opløbet og ud på ruten, der først bestod af en stører sektion på græsarialet ud mod jyllands allé, denne del indeholdt både et par grus grave, lave bumme, samt glat mudder, op over cykelbanen rundt om banen uden om, over forbi tribune bygningen, vider ned mod atletikon, og bag om cykelbanen, hvor rytterne kom op af den genfunden bakke, for igen at køre ned bag ved, og tilbage til trappen, men her skulde de gennem rytter tunnelen der fører under cykelbanen sådan de kommer ind på selve græs stykker igen, hvor der ventede en stor spiral, efter fulgt af to høje bumme. hvor efter det var passage af start og via græs arialet bag rytter gården over til mållet, der brugte målstregen fra bane løbende, dog kørtes der modsat retning.
på den første del af rutenPå grund af vinterens generelle våd tilstand blev ruten allerede under opvarmningen til første start små mudret, hvilket blot stille lidt større krav til rytternes tekniske evner og øgede underholdningen for publikum via et par styrt, masser af udskridninger og flyvende mudder.
Alt i alt en god rute med forskellige udfordringer uden at være umenneskelig.
Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >> 

2013-12-08 Kvickly Cross Odder

Ruten var henlagt til park området bag restaurant Skovbakken, Holsteingade 50, 8300 Odder hvor der også blev kørt cross tilbage i 1973.

Selve området består primært af en stører men flad bakke, hvor ruten var lagt sådan at der blev kørt både på langs af siderne, op og ned af bakken flere gange på en omgang, på græs arealet ved krydset Holsteingade og Sønderbakken var der lavet en spiral hvor rytterne kører ude fra og ind mod centrum hvor der ved centrum er et u-sving hvor ved de kører ud af igen i andet spor, efter spirallen var der placeret to bomme, som de to første starter primært hoppede over, mens eliten, junior, u17 var i stand til at hoppe over.
Fotografisk var det en mindre spænde rute, men for rytter var det tæt på perfekt med grus stig, trappe, mudder, men ikke for meget mudder, op og nedkørsler, flade lige stykker, en rute mange rytter gav top karakter.
For de tilskuer der hade mod til at våge sig ud i små regnen var der også tale om en næsten perfekt rute, en rute hvor man fra parkerings pladsen foran restauranten kunne følge en del af ruten, men gik man op på toppen af bakken hvor dobbelt depotet var placeret var der udsigt over 95% af ruten.
Herre A
1 Anders Bro Bystrup – Aalborg Cykle-Ring 50.05Herre B
1 Michael Barner Nielsen – Viborg Cykling 51.44
2 Henrik Helmer – Aarhus 1900MTB 52.38
3 Palle Bang Thomsen – Skive CK 51.09
4 Nicolai Overgaard – Viborg Cycling 54.46Herre junior
1 Anthon Charmig – Odder CK 37.35
2 Daniel Bonde Nielsen – ÅMK Elite/ Bondes Auto 39.10
3 Søren Siggaard – Herning ck 40.47
4 Casper Ingeberg – Odder CK 42.24
DNF Andreas Hyldgaard Jeppesen – Team Blue Water Junior

Veteran
1 Jan Bonde Nielsen – ÅMK / Bondes Auto 49.19
2 Peter Faldt Jensen – Fredericia C.C 49.48
3 Kim Lambæk – Vejen BC 50.37
4 Steffen Sørensen – Holstebro CC 51.59
5 Michael Nicolaisen – ÅMK 51.18
6 Carsten Leth – ÅMK 51.28
DNF Karsten Olsen – Fredericia C.C.

U17
1 August Bystrup Johansen – Aalborg Cykle-Ring 39.14

U15
1 Morten Stampe – Odder Cykel Klub 24.54
2 Mads Bak Bjerregaard – Odder CK 27.13
3 Rasmus Winther – Grenaa cc 30.41
DNF Lucas Wulff Andersen – Odder CK

U13
1 Jeppe Andreasen – Odder 20.29

U11
1 Jens Bak Bjerregaard – Odder CK 15.29
2 Noah Wulff Andersen – Odder Cykel Klub 16.17
3 Jonas Brandt Kjeldsen – Odder CK 16.20

Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >> 

2013-01-13 DM Cykelcross Vejen

Cross DM 2013 afholdt af Vejen BC bød på en forholdsvis flad rute men med et par stigninger der skulde løbes op af, en enkelt trappe og to sandstykker var det også blevet til.

Ruten var omkring Vejen idræt center, et rimeligt vådt område men grundet frost var ruten relativ hård i stedet for ren mudder.

Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >> 

2013-01-06 CK Aarhus cross Aarhus

Cross løb på og omkring den gamle og legendariske Århus cykelbane bød på en relativ flad og halv hurtig rute med mange af de kendte elementer fra Cross med både græs, grus, muder.
En på mange måder rigtig publikums venlig rute.

Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >> 

2012-08-31 Joergen Leths aeresloeb Aarhus cykelbane Aarhus

Som start på Aarhus festuge blev der fredag aften Kørt Jørgen leth’s ærer løb på Aarhus cykelbane, et løb til ære og hyldest af en mand som de fleste kender som især tv kommentator, forfatter, filmmand med mere, en mand som i mange år har boet i Haiti og stadig gør det, men som kommer fra Aarhus oprindeliget og som har oplevet Aarhus cykelbanes storheds tid, en tid med aften løb hver uge, en tid hvor folk spillede på de forskelige løb, og hvor der var tilskuer til løbene, en tid vi nu om dage kan drømme om og knap kan tro på når vi se gamle film eller læser om denne tid, men for en aften kunne vi få snærten, en fornemmelse af fortidens storhed.

Selve arrangementet skulde starte kl 16 med cykelcross løb, der desvære måtte aflyses grundet for få rytter.

Gallery

Next >   Last >> 
Next > Last >>